Online Psikiyatri Hizmetlerinin Bilimsel Yayından Günlük Pratiğe Geçişi

Online psikiyatri hizmetlerinin özellikle son yıllarda giderek yaygınlaştığını basit bir gözlemle söylemek mümkün. Özellikle de 2020 yılı içinde korona virüs pandemisinin sonucu olarak “evde kal” uygulaması mecburen hem hali hazırda psikiyatrik tedavi sürecinde olan hastalarımızı hem de yeni hastaları online psikiyatri hizmeti almaya yönlendirdi. Bazı okuyucularım gibi ben de bu yaygınlaşmanın bilimsel yayına da yansıyıp yansımadığını merak ederek bir pubmed araması yaptım.

Yazının başındaki grafik “online psikiyatri” (yayınlar çoğunlukla ingilizce olduğundan aramayı “online psychiatry” olarak yaptım tabii ki) anahtar kelimeleriyle basitçe bir arama yapıldığında çıkan makalelerin 1969 yılından günümüze dağılımını gösteriyor. Özellikle son on yılda önceki yıllara kıyasla online psikiyatri konusundaki yayınların dramatik bir artış gösterdiğini görebilirsiniz. Okuyucuyu yanlış bilgilendirmek istemem. Elbette bu aramada çıkan yedi bin makalenin hepsi online psikiyatrik hizmetlerle ilgili değil. Bu makaleler içinde online kumar bağımlılığı, internet bağımlılığı, psikiyatrik araştırmaların online olarak yapılması hatta psikiyatrik beyin görüntüleme çalışmalarının online olarak yürütülmesi gibi birçok konu da yer alıyor.

Emmanuelle Psikiyatrik hizmetlerin online olarak yürütülebileceğine dair meslekdaşlarımın da çekinceleri mevcuttu. Journal of Clinical Psychiatry dergisinde Mart ayında yayınlanan bir makalede pandemi sürecinin uzman bakış açısını da nasıl etkilediğini anlatıyor bir psikiyatrist meslektaşım (Emmanuelle Corruble. A Viewpoint From Paris on the COVID-19 Pandemic: A Necessary Turn to Telepsychiatry.) Emmanuelle kendileri ve ailelerinin sağlığını korumak kaygısıyla mecburi olarak telepsikiyatri hizmeti sunmak zorunda kalan psikiyatristlerin kısa süre içinde online psikiyatrist olarak da hastalarına hizmet verebildiklerini farkettiklerini söylüyor.

Sonuç olarak internet ve psikiyatri alanındaki bilimsel ilginin giderek artmasını takib eden içinden geçtiğimiz pandemi sürecinde bilimsel ilgi radikal bir değişimle günlük pratiğe mecburen de olsa uygulanmaya başladığını söyleyebilirim.