Online Terapi Soru Cevaplar

Online Terapi Sitesi Terapistim Hakkında Soru Cevaplar

Soru: Randevu alırken ücret ödeyecek miyim?

Cevap: Evet. Uzmanlarımız randevu aldığınız saati size ayırmaktadır. Sistemin doğru biçimde kullanımını sağlayabilmek için randevu alırken, ücretin ödenmesi gerekmektedir.

Soru: Online terapi ve yüz yüze görüşme ücreti aynı mı?

Cevap: Evet. Online terapi hizmeti sunan bazı internet sitelerinde oldukça düşük ücretler görebilirsiniz. Bu da bazı danışanlarda online terapinin daha basit bir hizmet olduğu izlenimi uyandırmaktadır. Oysa durum bunun tam tersidir. Online terapi, tıpkı yüz yüze terapi gibi kendine özgü dinamikleri olan ve uzmanlık gerektiren bir terapi yöntemidir. Online terapi, zaman ve mekân imkân vermediğinde yüz yüze görüşmenin yerine tercih edilmelidir. Terapistim.com online terapi ihtiyacı olan danışanlar için randevu alma ve ücret ödemeyi kolaylaştırmak amacıyla oluşturulmuştur.

Soru: Online terapi ve yüz yüze görüşmeden hangisini tercih etmeliyim?

Cevap: Eğer yüz yüze görüşme imkânınız varsa yüz yüze görüşmeyi tercih etmelisiniz. Yüz yüze terapi görüşmesi yapmanız mümkün değilse, online terapi hizmetini tercih edebilirsiniz.

Soru: Uzmanlarınızın diplomalarının başka ülkelerde geçerlilik durumu nedir?

Cevap: Her ülke için psikiyatrist, psikolog ve psikoterapist lisanslarının geçerliliği farklı düzenlemelere tabiidir. Online hizmetlerde hizmet alan ve hizmet sunan farklı ülkelerde olabileceği ve hizmetin alanın hangi ülkede olduğu bilinemeyeceği için Terapistim.com diploma ve lisansların Türkiye açısından geçerliliğini dikkate alarak hizmet vermektedir.

Soru: Randevumu iptal etmem mümkün mü?

Cevap: Uzmanlarımız diğer randevularını size verdiğimiz randevuya göre düzenlemektedir. Bu nedenle sitemizden aldığınız online psikolog, online psikiyatrist, online terapi randevularını başka bir gün veya saate aktarabilirsiniz ancak tamamen iptal edemezsiniz. Kararınızı vermeden önce lütfen bu durumu dikkate alınız!

Soru: Ücret iadesi yapılır mı?

Cevap: Hayır. Bu nedenle lütfen randevu almadan önce bu hizmeti almak istediğinizden emin olun. Online görüşme için randevunuzu iptal ederseniz dilerseniz ödediğiniz ücreti yüz yüze görüşme randevusu için kullanabilirsiniz. Ücreti ödenmiş ama iptal edilmiş bir randevunuzun yerine tekrar online randevu almak istiyorsanız aşağıdaki soru cevabı okuyunuz.

Soru: Daha önce randevu aldım ve ücretimi ödedim. Ancak randevumu iptal etmek zorunda kaldım. Şimdi tekrar randevu almaya karar verdim, tekrar ücret ödemeden randevu alabilmem için ne yapmam lazım?

Cevap: Danışmanlarımızı mağdur etmemek için bir kereliğine olmak üzere ödeme yapmadan manuel olarak sizin için randevu düzenleyebiliriz. Bunun için sistemden uzmanımızın müsait olduğu gün ve saatleri inceleyerek randevu almak istediğiniz tarih ve saati info@terapistim.com adresine mesaj atabilir ya da 0 542 721 52 10’a telefon ederek randevunuzu alabilirsiniz. Sistemden daha önce yaptığınız ödeme incelendikten sonra talep ettiğiniz saate randevunuz manuel olarak verilecektir.

Soru: Terapi kaç seanstır ve ne zaman sonlandırılır?

Cevap: Terapi veya danışmanlık hedefine göre kaç görüşme yapılacağı değişkenlik gösterir. Sürecin herhangi bir aşamasında danışan daha fazla seansa ihtiyacı olmadığına karar verebilir. Aynı şekilde terapist de, online terapi sürecini sonlandırma kararını verebilir. Danışanın ve terapistin sonlandırma kararını birlikte tartıştıktan sonra vermelerinde fayda vardır.

Soru: Yüze yüze terapiyi tercih etmemiz gerektiğini söylemenize rağmen neden online terapi hizmeti veriyorsunuz?

Cevap: Çünkü bazı danışanlar için yüze yüze terapiye ulaşmak mümkün değil. Diğer yandan internette online terapi hizmeti verenlerin genellikle mesleğinin ilk yıllarında olan terapistler olduğunu görüyoruz. Terapi hizmeti tecrübeli terapistler tarafından verilmelidir. Bu nedenle tecrübeli uzmanlardan, online psikolog desteği, online terapi almak isteyenler için bu hizmeti sunmanın yerinde bir karar olduğu kanaatindeyiz.

Soru: Online terapi ve online danışmanlık arasında fark var mı?

Cevap: Geleneksel olarak psikoterapi ve danışmanlık farklı şekillerde tanımlansa da pratikte örtüşen bir çok noktaları mevcuttur. Psikoterapi duygudurum bozukluğu, anksiyete bozukluğu, yeme bozukluğu vs gibi ruhsal bozuklukların tedavisinde, kronik fiziksel ve duygusal sorunların çözümünde içgörü kazandırmayı hedefleyen daha derinlemesine bir yaklaşımdır. Danışmanlık ise göreceli olarak daha kısa ve davranışa odaklanan bir yöntem olarak tanımlanmıştır. Bu ayrımlarla birlikte uygulamada örtüşen noktaları çoktur. Psikoterapi daha kapsamlı bir eğitim gerektirir ve terapistin danışmanlık yapması mümkün iken, bir danışman terapi yapmak için yeterli eğitim ve donanıma sahip olmayabilir. Hizmet alan açısından bakıldığında, kişi benim terapiye değil daha yüzeysel bir danışmanlığa ihtiyacım var diyorsa terapistten de danışmanlık hizmeti alabilir. Psikoterapi lisans üstü bir eğitim gerektirdiğinden eğer psikolojik danışmanlık mezunu bir uzman psikoterapi lisans üstü eğitimini almışsa terapistlik yapabilir.