Londra Türk TerapistLondra Türkçe Psikoterapi ve Psikiyatrist İhtiyacı

Son yıllarda Londra ve çevresine yeni yerleşen Türklerin sayısında ciddi bir artış var. Bu artış Türkçe psikoterapi yapabilecek psikolog ve psikiyatrist ihtiyacını da arttırdı.

Elbette Birleşik Krallığa yerleşen psikolog sayısında da artış var. Bununla birlikte Londra’da terapist ücretleri Türkiye’deki terapi ücretleriyle karşılaştırıldığında oldukça yüksek. Bu nedenle Londra’da yaşayan Türkler online terapiyi daha çok tercih ediyorlar. Son yıllardaki kur değişiklikleri Türkiye’den bir terapistle online olarak görüşmeyi çok daha avantajlı hale getirdi.

İngiltere’de bir psikiyatristle görüşmeden önce NHS sağlık sisteminde ki GP (general practitioner) tarafından değerledirilmeniz ve tedavinizin düzenlenmesi gerekiyor. Psikiyatrik hastalıklar konusunda yeterli tecrübe sahibi olmayan bu hekimlerin çoğu zaman yetersiz dozda ilaç kullandıklarını ya da olması gerekenden çok daha kısa sürede ilaçları kestiklerini görüyorum. Bazı hastalarım en azından doğru bir tedavi aldıklarından emin olmak için online olarak bana danışmaktalar.

Tedavisi uzun süren bazı hastalarım da Türkiye’den ilaçlarını alarak GP ile ilaçlarını yazdırmaya ikna etmek için hiç uğraşmamayı da tercih edebiliyorlar. Eğer yaşam boyu devam etmesi gereken bir tedavi söz konusuysa Türkiye’den İngiltere’ye ilaç taşımayı tavsiye etmiyorum. Bir an önce yaşadığınız yerdeki sağlık sistemi içinde tedavinizin başlamasında fayda var. Yine de zaman zaman online olarak ikinci bir görüş alabilirsiniz.