İstanbul ve Online Psikiyatri

İstanbul’da yüzlerce psikiyatrist varken neden online psikiyatri tercih ediliyor?

İstanbul psikiyatrist sayısı açısından Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden biri. Her ne kadar yüzlerce psikiyatrist ve psikolog bu şehirde hizmet veriyor olsa da ruh sağlığı hizmetlerine ulaşımı kısıtlayan bazı faktörler de mevcut.

Bu faktörlerden birisi özel psikiyatri seanslarının ücreti, diğeri de internetten bulduğunuz psikiyatristin ofisine ulaşmak için şehir içinde bile saatlerce yol gitmeniz gerekliliği. Türkiye’deki ekonominin önemli bir kısmı İstanbul’da gerçekleşiyor. Bir psikiyatri seansına 2000 TL verebilecek düzeyde ekonomik durumu iyi birçok kişi bu şehirde yaşıyor. Bu durumda talep gören iyi bir psikiyatrist ücretlerini başka bir şehir için astronomik sayılabilecek kadar yüksek tutabiliyor. Oysa bu kaliteli hizmete ihtiyaç duyan birçok insan bu ücreti karşılayabilecek durumda değil.

Yolda geçirilen zaman yine ekonomik bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Psikiyatristin ofisine gitmek için eğer maaşlı çalışan iseniz işinizden izin almanız, eğer kendi işinizi yapıyorsanız değerli zamanınızı yollarda harcamanız gerekiyor. Bir semt içinde seyahat bile birçok komşu şehir arasındakinden daha fazla zaman alabilir. Zamanın para demek olduğu bir şehirde online psikiyatri kesinlikle dikkate alınması gereken bir hizmet.

Elbette bedensel hastalık, sakatlık ya da bizzat ruhsal durumunuz nedeniyle de psikiyatristin ofisine gitmekte zorlanıyorsanız da online psikiyatrist seçeneğini düşünmelisiniz.

Prof. Dr. Mehmet Akif Ersoy İzmir’de yüz yüze hizmet vermekle birlikte İstanbul, Ankara dahil olmak üzere birçok farklı şehirden, hatta Türkiye dışından başvuran hastalarına online psikiyatrik değerlendirme ve tedavi hizmeti sunuyor.