Yurt Dışında Yaşayan Türkler ve Online Psikiyatri

Zaman zaman yurt dışında yaşayan Türkler’den mail yada whatsapp üzerinden mesaj alıyoruz. Bu mesajlarda örneğin Citalopram’ın anksiyeteye iyi gelip gelmediği, belirli şikayetler sıralandıktan sonra ne yapabilecekleri gibi sorular almaktayız. Üstelik bu soruları soranlar sağlık sisteminin oldukça gelişmiş olduğu İngiltere, Belçika, Almanya gibi ülkelerde yaşıyorlar. Bulundukları ülkeye göre farklılıklar olmak üzere bu soruları bize sormak zorunda kalmalarının farklı sebepleri var.

Bu sebeplerin başında yaşadıkları ülkelerin dilini konuşmakla ilgili sorun geliyor. Diğer bir sebep de sağlık sisteminin gelişmiş olduğu ülkelerde sağlık hizmetinin ağırlıklı olarak GP yani aile hekimi tarafından veriliyor olması. Bu ülkelerde psikiyatri uzmanına sistem içinde sevk yoluyla erişmek için önce pratisyen hekimin (aile hekimi) tedavisinin başarısız olması gerekiyor. Aile hekiminin psikiyatrik hastalığı yeterince iyi tanıyıp tedavi edebileceğine dair güven duymadığı için bize danışma ihtiyacı duyabiliyor. Sevk zinciri dışında bir uzmanla görüşmek ise oldukça masraflı.

Son yıllarda batı ülkelerinden sağlık turizmi amaçlı Türkiye’ye gelenlerin sayısında ciddi bir artış söz konusu. Özellikle de estetik operasyonlar Türkiye’de batı ülkelerine kıyasla yarı yarıya hatta çok daha az bir ücretle yapılıyor. Estetik operasyonun kısa süre içinde yapılması mümkün iken, psikiyatrik tedaviler söz konusu olduğunda çoğu kez ilaçların etki edebilmesi için üç, dört hafta ya da daha fazla bir sürenin geçmesinin gerekliliği nedeniyle yüz yüze psikiyatrik değerlendirme ve izlem görüşmelerinin yapılması yol masrafı dikkate alındığında mümkün olamıyor. Tam olarak bu noktada online psikiyatrinin önemli bir avantajı gündeme geliyor.

Online psikiyatrinin uygulanmasındaki en önemli güçlük, reçete edilen ilaçların temini. Ülkeden ülkeye farklılık göstermekle birlikte, ücretini kendiniz ödesiz bile bir ilacın reçetesiz olarak almanız mümkün olmayabilir. Bu durumda yaşadığınız yerde sigortanız kapsamında sizin tedavinizden birinci sırada sorumlu olan hekimin tutumu önem kazanıyor. Pratik olarak uygulamada, online psikiyatrik değerlendirme sonucunda yapılan tedavi planlaması bir rapor halinde hazırlanıyor (tercihen İngilizce olarak) ve size mail yoluyla gönderiliyor ve siz de bu raporu aile hekiminizle paylaşıyorsunuz. Aile hekiminiz bu rapor doğrultusunda reçetenizi düzenleyebilir ve siz de tedavinizi sürdürebilirsiniz. Online psikiyatri giderek yaygınlaşmakla birlikte psikiyatri uzmanları yaşadıkları ülke için lisanslıdırlar. Hatta bazı ülkelerde eğer birden fazla eyalet ya da şehirden hastaları kabul ediyorsa her şehir/eyalet için ayrı ayrı lisans başvurusu yapmaları gerekir.

Özel sağlık sigortası sahibi iseniz sigortanızın online psikiyatri hizmetlerini karşılayıp karşılamadığını, online psikiyatristin reçetesinin sigortanız kapsamında geri ödemede olup olmadığını öğrenmenizi tavsiye ederiz. Eğer sigortanız online psikiyatri hizmetini kapsıyorsa, psikiyatristinizden alacağınız fatura ile kısmen ya da tamamen sigortanızdan geri almanız mümkün olabilir. Böyle bir niyetiniz varsa online hizmet randevusunu almadan önce sigortanızla görüşmelisiniz. Sigortanız doktorunuzdan bir belge isteyebilir. Doktorunuza mail atarak bu belgeyi sağlayıp sağlayamayacağını sormalısınız. Bu belgenin hangi dilde olması gerektiğini de öğrenmelisiniz. Ben hastalarıma mail yoluyla tanı, tedavi planı konusunda İngilizce olarak durum bildirir belge gönderiyorum. Geri ödemenin yapılabilmesi için eğer belgenin ve faturanın ıslak imzalı olarak posta yoluyla gönderilmesi gerekiyorsa posta masraflarını da dikkate almanızda fayda var.