Online terapide acil durumlar ve metin yoluyla iletişim kurma

İster yüz yüze terapi isterse online terapi uygulayın, acil durumlarda ne yapılması gerektiği ile ilgili yönergeleri ve sınırlarınızı danışanınızla ilk görüşmenizde hatta online terapi uyguluyorsanız ilk seanstan önce aranızdaki terapi ilişkisini düzenleyen “bilgilendirilmiş onam” formunda net bir şekilde tanımlamalısınız.

Mesajlaşma ya da e-postayı sadece danışanınızla randevularınızı düzenlemek için kullanmayı düşünüyorsanız bunu “bilgilendirilmiş onam”da belirtmelisiniz. Kimi zaman danışanlar terapistlerinin, danışmanlarının mesajlarını ya da e-postalarını anında görebilecekleri yanılgısını taşıyabilirler. Eğer mesajlarınızı sık kontrol etmiyorsanız ya da günün belirli saatlerinde kontrol etmiyorsanız danışanınızı bilgilendirmelisiniz.

Acil durumlarda online iletişim

Bu mesele özellikle intihar ve benzeri acil durumlarda önem taşımaktadır. Böyle bir durumdan mesaj yoluyla haberdar edilmek istemiyorsanız açıkça belirtmelisiniz. Özellikle online terapi hizmeti sunan ve hastayı yalnızca online olarak gören terapistlerin acil durumlarda aranması gereken telefonları hastalarına bildirmesinde fayda var. Eğer danışanınızın yaşadığı yerdeki acil hizmet olanaklarını bilmiyorsanız ilk görüşmede danışanınıza bulunduğu yerdeki acil hizmetlerinin telefon ve adres bilgilerini bulmasını istemelisiniz. Ek olarak hastanın kendisine ya da başkasına zarar verme olasılığı gündeme gelirse iletişime geçmek üzere bir yakının telefon numarasını almalısınız. Danışan böyle bir durumda yakınıyla ve bulunduğu şehirdeki acil destek verebilecek kurumla iletişime geçileceğini bilmelidir.

Acil durumlarda e-posta

Yukarıdaki önlemlere ek olarak kullandığınız e-postanın alt ya da üst bölümünde acil durumlarda iletişimle ilgili kurallarınızın otomatik olarak yer almasını tavsiye ederim. Örnek olarak ben hasta iletişiminde kullandığım e-postada aşağıdaki metini otomatik olarak mesajıma ekliyorum:

“Lütfen acil durumlar için e-posta iletişimini kullanmayınız. Acil bir durum söz konusu ise 112’yi (ya da saat 10:00 – 18:00 arasında ofis telefonunu) arayınız. Yalnızca tedavisini kendi düzenlediğim hastalarda acil durumlarda danışmanlık hizmeti vermekteyim.

Lütfen dikkat: E-posta yoluyla mesaj göndermeyi ve almayı kabullendiğinizde, elektronik iletişim yöntemleriyle ilgili olası güvenlik açıkları konusunda bilgi sahibi olduğunuz varsayılmaktır.

Bu e-posta hassas ve gizli bir bilgi içerebilir.

Eğer bu e-postayı yanlışlıkla aldıysanız lütfen 

beni hemen bilgilendiriniz ve ekleriyle birlikte siliniz.

eposta: profdrakifersoy@gmail.com

Ofis adres: 1440 sk No:1 Daire: 14 Alsancak İzmir

Ofis tel: 0542 721 5210”

Online iletişimin kayıt altına alınması ve saklanması

Danışanınızla ister e-posta isterse diğer metin yoluyla kurduğunuz iletişime ait yazıların saklanması ya da silinmesiyle ilgili kanuni bir düzenleme bilebildiğim kadarıyla mevcut değildir. Hastayı elektronik iletişimle ilgili olası güvenlik riskleriyle ilgili olarak bilgilendirdikten sonra ileride olası bir hukuki sorun çıkması durumunda gereken bilgilendirmeyi ve gönderilen e-postalarınızda gereken açıklamayı yaptığınızı ispat edebilmek adına e-postalarınızı saklamanızı öneririm.

Terapistim.com’da sunduğumuz e-posta danışmanlık hizmeti hakkındaki uyarı yazımızı okuyabilirsiniz.