Online İlişki Danışmanlığı – Online Çift Terapisi

Psikoterapist / Çift Terapisti Uzman Psikolog Dr. Hatice TOPÇU ERSOY

Online terapi hizmetleri içinde, internet ortamına uygunluğu açısından en önemli hizmetlerden biri, online ilişki danışmanlığı (online terapisi)dir. İlişkisinde veya evliliğinde sorunlar olan, ancak nasıl bir yol izlemesi gerektiğini bilemeyen, kafasında soru işaretleri olan, birçok birey ve çift online çift terapisine başvurmaktadır. Bazen de evlenmek üzere birbirini tanımaya çalışan çiftler online ilişki terapisine başvurabiliyorlar. Sorun yaşayan çiftlerin bir kısmı, ilişkileri için bir danışmanlık / terapi hizmeti almaları gerekip, gerekmediğinden emin değildir. Bunun önemli bir sebebi aslında tamamen “normal” sınırlar içinde yaşamlarını sürdüren insanlar olmalarıdır. Ancak hayatın geri kalanında herşey yolunda gitse de, evlilik veya ilişkinizde sorunlar yaşayabilirsiniz. İlişkinizdeki sorunların kendiliğinden çözülmesi genellikle mümkün olmadığı için, ilişki terapisi alanında yardım almanızda fayda var.

“Normal” insanlar da yakın ilişkilerde sorun yaşabilirler mi?

Yakın ilişkiler başka hiç bir alanda sorun yaratmayan çok derinlerdeki sorunların açığa çıktıkları bir ortam yaratırlar. Örneğin titiz mükemmeliyetçi bir insansanız ve bu özelliğiniz bugüne kadar iş hayatında başarılı olmanızı, arkadaşlarınız tarafından takdir edilmenizi sağlamış olabilir. Bir arkadaşınızın pasaklı oluşu sizi ilgilendirmeyebilir ama romantik bir ilişkide adeta kendi uzantınız gibi gördüğünüz bir insanın “umursamaz” tavrı sizi çok fazla rahatsız edebilir. Arkadaşlarımızı değiştirmeye çalışmayız ama çok yakınımızdaki insanları değiştirmek için onlara baskı yapabiliriz. Normal sınırlar içerisinde kabul edilebilecek birçok kişilik özelliği yakın ilişkilerde hele hele aynı çatı altında yaşandığında sorun olacaktır.

Sorunlarımı kendim çözemez miyim?

Bir dereceye kadar bu mümkün olabilir. Üst üste birçok başarısız ilişkiden sonra siz de artık ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiğini eninde sonunda öğreneceksiniz ama neden bu kadar acı çekesiniz ki? Eğer psikolojiye meraklıysanız ilişkiler üzerine yazılmış binlerce güzel kitap var. Okuyarak kendinizi tanımaya ve ilişkinizi geliştirmeye çalışabilirsiniz. 

Psikiyatrist, psikolog ve psikolojik danışmanlar sizinkine benzer sorunu olan binlerce insanla karşılaşıyor. Bu deneyimlerden damıttıkları ve tam olarak sizin durumunuza karşılık gelen bir bilgiyi sizinle paylaşarak ve sizin biricik durumunuza uygun tavsiyelerde bulunarak uzmanlar size yardımcı olacaklardır. Kitaplarda yazanlar genellikle genel kurallardır ve bu genel kuralların sizin özel durumunuzda uygulanması uygun ya da doğru olmayabilir.

Yardım almaktan çekiniyorum, online ilişki danışmanlığı benim için uygun mu?

Eğer hayatınız boyunca hiç bir psikolojik sorun yaşamamışsanız, bir psikolog ya da psikiyatristle görüşmek için randevu almak ve terapistin kapısından içeri girmek size çok garip gelebilir. Psikiyatrik ya da psikolojik bozukluklar maalesef damgalanmaya maruz kalan durumlar. Siz psikiyatrik hastalıkları bizzat damgalamıyor olsanız da toplumdaki damgalanmanın içselleştirilmesi yoluyla sizi etkilemesi olasıdır. Sonuç olarak yardım istemekte zorlanabilirsiniz. 

Oysa hemen herkes özellikle romantik ilişkilerde az ya da çok sorun yaşar. Bu sorunlar iki farklı insanın bir araya gelmesinin doğal sonucu olarak ortaya çıkan sorunlar olabileceği gibi ilişkinin ilerleyen dönemlerinde ciddi sorunlara yol açabilecek sorunlar da olabilir.

Kendinizi bir psikiyatrist, psikolog ya da ilişki danışmanının kapısından içeriye girecek kadar sorunlu hissetmiyor olsanız bile kısa bir online ilişki danışmanlığı hizmeti hayatınızdaki önemli kararlarda size yardımcı olabilir.

Psikoterapist / Çift Terapisti Uzman Psikolog Dr. Hatice TOPÇU ERSOY

error: Content is protected !!