Ana İlkeler

Ana İlkeler

Online terapi ve danışmanlık hizmeti almak için gerekçeniz ne olursa olsun bu sayfadaki uyarıları muhakkak okumalısınız.

Danışman online hizmet alırken aşağıdaki kural ve ilkeleri kabul etmiş sayılır.

Online Terapiye Özel İlkeler

 1. Online iletişim imkanları ne kadar gelişmiş olursa olsun online görüşmeler yüz yüze görüşmenin yerini tutamaz. Eğer mümkün ise ilk görüşmenin yüz yüze yapılmasının en iyi uygulama olacağını düşünüyoruz.
 2. Online görüşme sırasında tıpkı yüz yüze görüşme sırasında olması gerektiği gibi yalnız olmalısınız.
 3. Online görüşme sırasında ortamınızı sizin ve terapistin dikkatini dağıtabilecek bütün unsurlardan temizlemelisiniz.
 4. Görüşme tıpkı yüz yüze görüşmede olduğu gibi kaydedilemez, yayınlanamaz. Online görüşme danışan için olduğu kadar da danışman için de özeldir. Danışman gerekli gördüğü ve faydalı olacağına inandığı takdirde dikkatle seçilmiş kendine özel bilgileri danışanla paylaşabilir.
 5. İnternet ortamı ve kullanılan iletişim programları güvenlik açıkları barındırabilir. Online hizmet alan kişi bu açıkların farkında olmalıdır. İnternet ortamının olası güvenlik açıklarından hizmet veren sorumlu tutulamaz.
 6. On sekiz yaşından küçüklere internet üzerinden hizmet sunulmamaktadır.
 7. İlk görüşmede şahsi telefonunuz, adresiniz veya diğer iletişim bilgileriniz acil bir durum gelişirse kullanılmak üzere sizden istenebilir. Türk Psikiyatri Derneği tarafından acil bir durum (intihar ya da psikotik süreç) gelişmesi durumunda irtibata geçmek üzere bir hasta yakınının iletişim bilgilerinin de alınmasını önermektedir.
 8. Online danışmanlık acil bir durumda yardım almak için kullanılmamalıdır. Eğer acil müdahale gerektiren bir durum içerisindeyseniz, örneğin intihar düşünceleriniz varsa, yerel ve yakınınızda bulunan yardım merkeziyle iletişime geçiniz.
 9. Sistemimizi kullanarak en fazla 12 öncesinden randevu alabilir ve alınmış randevunuzu en fazla 12 saat öncesine kadar iptal edebilirsiniz. Uzmanlarımız düşük bir olasılık da olsa hastalık veya benzeri bir gerekçeyle randevu tarih ve saatlerinde değişiklik yapmak zorunda kalabilirler, bu durumda sizinle irtibata geçilecek ve onayınız alınacaktır.
 10. Gerekli teknik alt yapı ve internet hızı: Zoom internet sitesinde zoom görüşmesi için gerekli teknik alt yapıyla ilgili detayları bulabilirsiniz: https://support.zoom.us/hc/en-us/articles/201362023-System-Requirements-for-PC-Mac-and-Linux. Birebir görüşme için minimum 600 kbps (yükleme/indirme), yüksek kaliteli video için 1.2 Mbps (yükleme/indirme) bant genişliği gerektiği ifade edilmektedir. Bağlantı hızınızı ölçmek için https://www.speedtest.net/ internet sitesini kullanabilirsiniz.

Genel İlkeler:

 1. Sitemize üye olarak, Kullanıcı Sözleşmesi’ni okuduğunuzu, içeriğini anladığınızı ve hükümlerini kabul ettiğinizi ve onayladığınızı kabul, beyan etmiş oluyorsunuz.
 2. Olabilecek herhangi bir muhalefet halinde firmamız gerekli bilgileri ilgili resmi kurumlara vermeyi taahhüt eder.
 3. Üyelerimizin kişisel bilgileri ve hesap bilgileri saklıdır. Her ne sebeple olursa olsun (resmi kurumlar hariç) hiç kimse ile paylaşılmaz.
 4. Kullanıcı, üye ve/veya site ziyaretçileri bu sözleşmenin yanı sıra Firmamızın gizlilik ilkelerini de kabul ettiklerini beyan ederler. Böylece mezkur kişiler Firmamız hizmetlerinden istifade ettikleri sırada ilgili yasalara uymayı taahhüt eder; bu noktada yasalara aykırı tüm eylem ve işlemlerinden sadece kendilerinin sorumlu olacağını taahhüt eder; anılan sebeplerle hiçbir surette Firmamız a rücu etme haklarının bulunmayacağını kabul ederler.
 5. Firmamız tarafından sunulan hizmetlerin işbu kullanım şartlarına aykırı kullanılması halinde Firmamız kullanıcı, üye veya ziyaretçilerin bu hizmetlere erişimini web sitesi üzerinden geçici veya kalıcı olarak sonlandırma hakkını haizdir. Firmamızın bu şekilde bir tasarrufta bulunması halinde hesap sahipleri, kullanıcı herhangi bir itiraz hakkı bulunmamaktadır.
 6. Kullanıcı ve üyeler Firmamız hizmetlerinden yararlanmaları amacıyla kendilerine verilen şifreleri, kullanıcı isimlerini veya herhangi bir başka hakkı diğer kişilere devredemez; kullandıramaz, bunları ivazlı veya ivazsız ticarete konu edemez; aksi yöndeki eylem ve/veya işlemlerinin sonuçları ile ilgili olarak Firmamız aleyhine herhangi bir talepte bulunamaz.
 7. Firmamız tarafından sunulan hizmetlerden istifade edilmesi amacıyla kullanıcı ve üyelerin ilgili kanalın veya platformun lüzumlu kıldığı teknik veya fiziksel gerekliliklere, gerekli bağlantı alt yapı ve diğer donanıma sahip olması gerekir. Söz konusu gerekliliğin temini kullanıcının yükümlülüğündedir. Bu hususta Firmamızın herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danışmanlarımız hangi online iletişim sistemini tercih ediyor?

 1. Danışmanlarımız Zoom online iletişim platformunu tercih ediyor.
 2. Şimdiye kadar ki deneyimlerimize dayanarak özellikle zoom platformunun etkin bir platform olduğunu düşünüyoruz.
 3. Randevu aldıktan sonra size özel bir online terapi odası oluşturulacak ve e-posta adresinize bağlantı gönderilecektir. Zamanı geldiğinde bu linke tıklayarak görüşmeye başlayabileceksiniz.
 4. Zoom platformuna bağlanabilmeniz için bilgisayarınıza ya da akıllı telefonunuza bir uygulama indirmeniz gerekecektir. Endişelenmenize gerek yok bu uygulama fazla yer kaplamıyor ve oldukça hızlı yükleniyor. Zoom uygulamasını yüklenmesini sağlamak için size gönderilen e-postadaki bağlantıyı hemen tıklayabilirsiniz. Bu işlemi vakitlice yapın ki bir aksilikle karşılaşırsanız çözebilmemiz için zamanımız olsun.

Lütfen Dikkat! Sistemimizde ücret iadesi yapılamaz. Ancak randevu saatini değiştirebilir ya da ücreti aynı olan farklı bir hizmete aktarabilirsiniz. Örneğin online terapi seansı için ücret ödemişseniz ve online terapiden vazgeçerseniz yüz yüze görüşmeye gelebilirsiniz.

Lütfen Dikkat! Sistemimizden gelen e-postalar kimi zaman spam (istenmeyen posta) klasörünü düşmektedir. Bu nedenle randevu aldıktan sonra eğer bir hatırlatma e-postasının gelmediğini görürseniz, spam (istenmeyen posta) klasörüne bakınız. Bizden gelen e-postayı spam klasöründe görürseniz oradan gelen klasörüne aktarınız.

Online terapi ve danışmanlık hizmetlerimizde uyduğunuz ana ilkeler Türk Psikiyatri Derneği’nin Tele-Psikiyatri Grubu tarafından hazırlanan taslak ilkeler dikkate alınarak hazırlanmıştır.

SİTE YÖNETİMİ