E-posta Danışmanlık Uyarılar

 • E-posta yoluyla danışmanlık hizmeti alırken şunlara dikkat etmelisiniz.
 • E-danışmanlık hizmetinin ücreti, danışmanın ortalama olarak harcayacağı zaman göz önüne alınarak belirlenmiştir. Örneğin bir danışmanın/terapistin ücreti 50 dakika için ortalama 150 -350 TL arasında olabilir. Elbette deneyime ve bulunan şehre göre daha az ya da daha fazla seans ücretleri de söz konusu olabilir.  Bu rakamlar dikkate alınarak 8 e-posta alışverişi için 250 TL ücret belirlenmiştir. Bu ücreti ödediğinizde tek bir e-posta ile yeterli cevabı aldığınızı düşünseniz bile ücret iadesi alamayacağınızı hatırlatırız. Sekiz e-postalık bu paketi aldığınızda 2 ay içinde 8 e-posta hakkınızı kullanmalısınız. Haftada bir posta atarak paketinizi 2 ay içinde kullanabileceğiniz gibi dilerseniz 2 hafta içinde de 8 e-posta hakkınızı kullanabilirsiniz.
 • Gönderdiğiniz e-postalar çok kısa ya da çok uzun olmamalıdır. Çok kısa e-postalar danışmak istediğiniz durumu yeterince açıklamak için yeterli olmayacaktır. Çok uzun ve gereksiz detaylar içeren e-postalar da danışanın vaktini alarak sizin için asıl önemli olan nokta üzerinde odaklanmasını zorlaştıracaktır. Örneğin bütün bir günlüğünüzü, ya da yazdığınız hikayeleri, şiirleri danışmana göndermeniz pratik değildir. Bu nedenle bir A4 sayfa 12 punto (yaklaşık 500 kelime) uzunluğu geçmemesi tavsiye olunur.
 • Bu danışmanlık hizmetini ev ödevinizi bir danışmana yaptırmak için kullanmamalısınız. Cevabı bir makale olabilecek uzunluktaki bir soru sorarsanız (örneğin: atomoksetinin yan etkileri nelerdir? Ya da topografik kuramı açıklar mısınız? gibi) cevap olarak 5-10 maddeden oluşan bir liste alabileceğiniz gibi, bir makalenin internet sayfasına da yönlendirilebilirsiniz. Size özgü beş on sayfalık bir yazının gönderilmesi pratik olarak mümkün değildir.
 • E-postanızı yazarken imla ve gramer kurallarına dikkat etmelisiniz. Çok çok iyi bilinen ve yaygın kullanılan kısaltmalar hariç kısaltma kullanmamalısınız. Bu uyarının tek amacı uzmanın vaktini etkin bir şekilde kullanabilmektir.
 • E-posta danışmanlığın avantaj ve dezavantajı dikkate alınarak bu hizmeti alıp almamaya karar verilmelidir. Asenkron bir iletişim olması nedeniyle e-postanız üzerinde düşünebilir ve kendinizi doğru biçimde anlattığınızdan emin olduğunuzda e-postanızı gönderebilirsiniz. Bu e-danışmanlığın önemli bir avantajıdır. Diğer taraftan e-posta yoluyla beden dilinizin, ses tonunuzun aktarabileceği bazı çok önemli bilgileri aktarmak imkânsızdır. Senkron ve asenkron online terapinin avantaj ve dezavantajları hakkında diğer yazılarımızı da okuyunuz.
 • E-danışmanlık acil bir durumda yardım almak için kullanılmamalıdır. Eğer acil müdahale gerektiren bir durum içerisindeyseniz, örneğin intihar düşünceleriniz varsa, yerel ve yakınınızda bulunan yardım merkeziyle iletişime geçiniz.
 • İnternet üzerindeki güvenlik açıklarının farkında olmalısınız. Danışmanınız elbette bilgilerinizi başka biriyle paylaşmaz, ancak bilgisayarlar ve e-posta servislerinin kırılabileceğinin farkında olmalısınız. Eğer bu durumdan kaygılanıyorsanız, gereken önlemleri almalı ve önemli bilgileri internet üzerinden paylaşmamalısınız.
 • On sekiz yaşından küçüklere internet üzerinden hizmet sunulmamaktadır.
 • E-danışmanlıkta e-postalara mümkün olan en kısa sürede cevap verilmeye çalışılır. Bu sürenin en fazla 24 saat olması için çaba harcanmakla birlikte, danışmanın da mesai saatleri içinde çalıştığını dikkate almalısınız. Özellikle hafta sonuna ve resmî tatillere denk gelen günlerde cevabın gecikebileceğini dikkate almalısınız. E-postalarınız saat 10.00 ve saat 19.00 arasında okunacaktır. İntihar düşüncesi ya da kriz durumlarında yüz yüze görüşebileceğiniz bir uzmandan yardım almalısınız. Yukarıda belirtilen saatler dışında durum acil bile olsa mesajınıza cevap verilmesi mümkün olamaz.
 • Yüz yüze terapide danışanla ilgili notların saklanmasına benzer bir şekilde e-posta danışmanlıkta da e-postalarınız da danışmanlık sürecinde ve sonrasında saklanacaktır. Olası bir hukuki durum söz konusu olduğunda adli mercilerin talep etmesi durumda kayıtlarınız yalnızca adli mercilerle paylaşılmak zorundadır. Yukarıda acil durumlarda e-posta yoluyla iletişime geçmek yerine bulunduğunuz yerdeki acil ruh sağlığı hizmetlerine başvurmanız gerektiğini konusunda uyarıldınız. Bu uyarıya rağmen kendinize ya da başkasına zarar verme olasılığını düşündüren bir e-posta göndermeniz durumunda, acil duruma müdahale edilebilecek üçüncü şahıs ve resmi kurumlarla iletişime geçilebileceğini de aklınızda tutmalısınız.
 • Bu hizmeti alanlar bu sayfadaki uyarıları kabul etmiş sayılırlar.